Wydruk EKG to obrazek wszystkim bardzo dobrze znany. Każdy z nas już albo miał takie badanie, albo też widział wydruk innej osoby. Oczywiście ten pasek różowego bądź białego papieru zawierający wykresy jest zupełnie niezrozumiały dla laika, należy pokazać go lekarzowi na konsultacji.
Jak powstaje znany wydruk? W środku elektrokardiografu zamontowana jest rolka papieru termicznego o szerokości 112 mm i długości 25 m. Zwykle jest to papier milimetrowy, co pozwala na odpowiednie odniesienie się do wychyleń zapisanego wykresu.
W środku aparatu EKG znajduje się galwanometr strunowy, skonstruowany przez Willema Einthovena, holenderskiego noblistę, w 1903r. To miernik magnetoelektryczny, który służy do mierzenia niewielkich wartości natężenia prądu elektrycznego, nawet milionowych części ampera.
Dzięki impulsom elektrycznym sygnalizowanym przez elektrody z powierzchni ciała pacjenta, wychwytywane są właśnie tak niewielkie jednostki napięcia. Następnie przenoszone są do galwanometru, który za pomocą ruchomego ramienia rysuje wykres odwzorowujący wahania napięć. Papier EKG przesuwa się równomiernie w czasie rzeczywistym, co pozwala osadzić wynik w odpowiednim zakresie czasowym. Oczywiście obecne aparaty mają już wbudowane oprogramowanie, więc na wydruku znajdą się dane pacjenta, wprowadzone wcześniej na panelu do urządzenia. Teraz drukowana jest także interpretacja, jaką aparat wydaje na podstawie przeanalizowanych odczytów. Wykres składa się załamków, odstępów oraz interwałów. Wielkość oraz regularność każdego z tych elementów stanowi potem materiał do przeanalizowania przez lekarza.
Dzisiejsze aparaty EKG są coraz częściej podpięte od razu do komputera lekarza. Stamtąd aparat dostaje polecenie wykonania pomiaru i tam wysyła wyniki badania. Kiedy więc nie ma takiej potrzeby, na przykład w czasie hospitalizacji, to wynik w wersji papierowej nie jest drukowany. Wystarczy archiwizacja kolejnych odczytów na dysku komputera. Jednak w warunkach ambulatoryjnych, nawet jeśli jest to poradnia z nowoczesnym sprzętem, wynik jest wysyłany do komputera lekarza, ale jednocześnie jest drukowany w wersji papierowej, aby pacjent mógł go zatrzymać dla siebie lub do późniejszych konsultacji.
Autor: dystrybutor sprzętu Aspel kredos.pl.
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …