Na łamach JAMA ukazała się praca, której celem była ocena przydatności i skuteczności zastosowania testów czynnościowych płytek krwi w przewidywaniu przebiegu klinicznego u pacjentów po implantacji stentów dowieńcowych.
To obserwacyjne badanie kohortowe miało charakter prospektywny i przeprowadzone zostało w ośrodku Nieuwegein w Holnadii. Wzięło w nim udział 1069 pacjentów przyjmujących klopidogrel i poddanych zabiegowi implantacji stentu dowieńcowego. Reaktywność płytek krwi była badana w trakcie terapii równolegle za pomocą testów: light transmittance aggregometry, VerifyNow P2Y12 and Plateletworks assays, IMPACT-R oraz platelet function analysis system (PFA-100) (Dade PFA collagen/ADP oraz Innovance PFA P2Y).
Pierwszorzędowym punktem końcowym badania było wystąpienie zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, wystąpienie ostrego zawału serca niezakończonego zgonem, zakrzepicy w stencie oraz udaru niedokrwiennego. Pierwszorzędowym punktem końcowym dotyczącym bezpieczeństwa było wystąpienie małych i dużych krwawień ocenianych za pomocą kryteriów TIMI.
W trakcie jednorocznej obserwacji, pierwszorzędowy punkt końcowy występował częściej w grupie pacjentów z wysoką reaktywnością płytek krwi wykazaną w teście light transmittance aggregometry (11.7%; 95% przedział ufności [CI], 8.9%-15.0% vs 6.0%; 95% CI, 4.2%-8.2%; P < .001), VerifyNow (13.3%; 95% CI, 10.2%-17.0% vs 5.7%; 95% CI, 4.1%-7.8%; P < .001) oraz Plateletworks (12.6%; 95% CI, 8.8%-17.2% vs 6.1%; 95% CI, 3.8%-9.2%; P = .005). Przy zastosowaniu tych testów zaobserwowano również niewielką, statystycznie istotną zależność ich zastosowania z możliwością wyróżnienia pacjentów, u których wystąpi lub nie wystąpi punkt końcowy: light transmittance aggregometry (AUC, 0.63; 95% CI, 0.58-0.68), VerifyNow (AUC, 0.62; 95% CI, 0.57-0.67) oraz Plateletworks (AUC, 0.61; 95% CI, 0.53-0.69).
Zastosowanie testów IMPACT-R, Dade PFA collagen/ADP oraz Innovance PFA P2Y nie pozwoliło na przewidywanie wystąpienia punktu końcowego.
Żaden z wymienionych testów nie dawał możliwości zidentyfikowania pacjentów u których wystąpi krwawienie.
Spośród wykorzystanych w badaniu testów tylko testy light transmittance aggregometry, VerifyNow oraz Plateletworks w sposób statystycznie istotny wiązały się z przewidywaniem wystąpienia punktu końcowego. Trzeba jednak podkreślić, że zdolność ta była nieduża. Żaden z testów nie wskazywał na pacjentów u których wystąpi krwawienia.
JAMA Vol. 303 No. 8, February 24, 2010
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …