Na łamach Journal of the American College of Cardiology zaprezentowano pracę naukowców z Harvard Medical School w Bostonie oceniającą skuteczność rosuwastatyny w pierwotnej prewencji chorób sercowo – naczyniowych oraz zgonu u pacjentów z umiarkowaną przewlekłą chorobą nerek .
Korzyści z zastosowania statyn u pacjentów z umiarkowaną przewlekłą chorobą nerek ([eGFR] <60 ml/min/1.73 m2) są nie do końca zbadane, szczególnie wśród pacjentów bez dyslipidemii oraz bez zdiagnozowanych chorób układu sercowo – naczyniowego.
Na podstawie badania JUPITER (Justification for the Use of statins in Prevention–an Intervention Trial Evaluating Rosuvastatin), które oceniało skuteczność rosuwastatyny (w dawce 20 mg dzienne w porównaniu do placebo) w prewencji pierwotnej chorób sercowo – naczyniowych u pacjentów bez dyslipidemii (LDL-C <130 mg/dl) oraz z podwyższonym stężeniem białka C – reaktywnego (hsCRP ≥2 mg/l), dokonano ponownej analizy danych. Porównano w nim rokowanie u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek w czasie włączenia do badania (n = 3,267) z pacjentami, u których eGFR wynosił ≥60 ml/min/1.73 m2 (n = 14,528). Średni czas obserwacji wyniósł 1,9 roku (maksymalnie 5 lat).
Okazało się, że pacjenci z umiarkowaną niewydolnością nerek charakteryzowali się większą częstością zdarzeń sercowo – naczyniowych (współczynnik ryzyka [HR]: 1.54, 95% przedział ufności [CI]: 1.23 – 1.92, p = 0.0002). W tej grupie grupy pacjentów, przyjmowanie rosuwastatyny wiązało się z 45 % redukcją ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru, hospitalizacji z powodu niestabilnej choroby wieńcowej, konieczności wykonania rewaskularyzacji oraz zgonu z powodu tych zdarzeń (HR: 0.55, 95% CI: 0.38 to 0.82, p = 0.002) a także z 44 % redukcją ogólnego ryzyka zgonu (HR: 0.56, 95% CI: 0.37 to 0.85, p = 0.005).
Redukcja poziomu LDL-C czy hsCRP, a także ilość działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem rosuwastatyny była podobna w obu grupach pacjentów – z oraz bez przewlekłej choroby nerek. Dodatkowo, u pacjentów stosujących rosuwastatynę wystąpiła niewielka poprawa w średniej wartości eGFR po 12 miesiącach obserwacji.
Z przedstawionego badania oceniającego zastosowanie rosuwastatyny, wyłania się wniosek, że statyny są skutecznym lekiem w prewencji pierwotnej zdarzeń sercowo – naczyniowych u chorych zumiarkowaną przewlekłą chorobą nerek oraz poziomem LDL-C <130 mg/dl i podwyższonym stężeniem białka C – reaktywnego ≥2 mg/l.
J Am Coll Cardiol. 2010 Mar 1
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …