Terapia statynami jest podstawową metodą leczenia dyslipidemii, obniżającą stężenie cholesterolu LDL. Jednak u wielu pacjentów nie doprowadza ona do zadawalającego obniżenia jego poziomu.
Hormony tarczycy również wpływają na obniżenie poziomu LDL we krwi a także pozytywnie wpływają na metabolizm lipoprotein. Dlatego też, leki o działaniu tyreomimetycznym mają potencjał aby stać się lekami stosowanymi w celu obniżenia cholesterolu, pod warunkiem wyeliminowania działań niepożądanych .
Na łamach New England Journal of Medicine ukazały się wyniki wieloośrodkowego randomizowanego badania http://content.nejm.org/cgi/content/short/362/10/906 z pacebo i podwójnie ślepą próbą, którego celem było określenie bezpieczeństwa oraz skuteczności leku tyreomimetycznego – eprotiromu w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL u pacjentów z hipercholesterolemią którzy otrzymywali już z tego powodu simwastatynę lub atrowastatynę. Pacjenci obok statyny otrzymywali eprotirom (w dawce 25, 50 lub 100 µg dziennie) albo placebo.
Drugorzdowymi punktami końcowymi badania były zmiany poziomu apolipoproteiny B, triglicerydów oraz lipoproteiny Lp(a). Pacjentów monitorowano także w celu wykrycia potencjalnych działań nieporządanych dotyczących serca, układu kostnego i przysadki.
Dodanie do leczenia statynami zarówno placebo jak i eprotiromu w każdej z trzech dawek (25, 50 i 100 µg) na okres 12 tygodni powodowało zmniejszenie średniego stężenia LDL ze 141 mg/dL (3,6 mmol/l) do odpowiednio do 127, 113, 99 oraz 94 mg/dL (3,3; 2,9; 2,6 i 2,4 mmol/l) – średni odsetek w redukcji od wartości wyjściowej obwiednio 7%, 22%, 28% oraz 32%. Podobny stopień redukcji zaobserwowano również w stosunku do poziomu apolipoproteiny B, tri glicerydów oraz lipoproteiny Lp(a).
Dodatkowo, terapia eprotiromem nie powodowała objawów niepożądanych ze strony serca czy układu kostnego. Nie zaobserwowano zmian w stężeniu tyreotropiny i trójjodotyroniny, natomiast poziom tyroksyny obniżył się u pacjentów stosujących eprotirom.
Opisane badanie wykazuje, że 12 tygodniowa terapia eprotiromem u pacjentów stosujących statyny jest skuteczna w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL.
NEJM Volume 362:906-916 March 11, 2010 Number 10
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …