Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna jest stale aktualizowana, pojawiają się nowe metody leczenia i innowacyjne terapie, dlatego bardzo ważne jest, abyś był na bieżąco.
- Już niedługo lekarz zbada cię przez internet
Wyobraź sobie, że twój pacjent nagle zachorował i dzwoni do ciebie w środku nocy… Nie musisz wychodzić z domu, rozmawiasz z nim przez internet i bez problemu prawidłowo diagnozujesz jego chorobę. Brzmi jak sen? Niekoniecznie. Naukowcy opracowali urządzenie, dzięki któremu już niedługo będzie to możliwe. Jonathan Stewart, projektant przemysłowy, stworzył innowacyjny projekt Portal, dzięki któremu będziesz mógł na odległość zbadać swojego pacjenta. Portal to niewielkie urządzenie przypominające słuchawki. Za pomocą sieci internetowej przesyła wyniki badania prosto do twojego komputera, a ty z łatwością możesz ocenić stan zdrowia swojego pacjenta. W jaki sposób?
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, kliknij link.
- Bądź na bieżąco z wytycznymi ESC
Podczas jednej z najważniejszych konferencji kardiologicznych, czyli konferencji European Society of Cardiology, podsumowano i uaktualniono dotychczasową wiedzę na temat głównych zagadnień kardiologicznych. Wytyczne ESC dotyczące niewydolności serca w czytelny sposób przedstawiają najnowsze osiągnięcia medycyny w diagnostyce i leczeniu rosnącej populacji chorych. Najważniejsze zmiany dotyczą nowej klasyfikacji niewydolności serca, stosowania sakubitrylu z walsartanem, zmodyfikowanych wskazań do implantacji układów resynchronizujących. Nasze podsumowanie pozwoli Ci szybko i skutecznie przyswoić najważniejsze informacje, które będziesz mógł wykorzystać w codziennej pracy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij link.
- Częstoskurcz komorowy: ablacja czy intensyfikacja leczenia farmakologicznego?
U pacjentów po zawale serca z implantowanym kardiowerterem defibrylatorem nawroty częstoskurczu komorowego pojawiają się stosunkowo często. Nadal nie znaleziono jednak metody, która miałaby zapobiec takim sytuacjom. Na łamach prestiżowego pisma „New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki badania, któremu poddano pacjentów z kardiomiopatią niedokrwienną i implantowanym kardiowerterem defibrylatorem, którzy mieli częstoskurcz komorowy mimo terapii lekami antyarytmicznymi. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy omówienie, dzięki któremu dowiesz się, jaki był efekt tej niezwykle interesującej analizy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij link.
- Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko nowotworu?
Doskonale wiesz, że nie tylko schorzenia kardiologiczne zbierają śmiertelne żniwo. Twoim drugim najgroźniejszym przeciwnikiem są nowotwory. Na łamach czasopisma „JAMA Cardiology” ukazały się wyniki badania oceniającego zależność pomiędzy występowaniem migotania przedsionków a rakiem. Wyniki tej analizy raz na zawsze rozwiały wątpliwości dotyczące związku pomiędzy tymi dwiema chorobami. Z naszego artykułu dowiesz się, jaką korelację udało się zauważyć naukowcom oraz co z niej wynika.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu, kliknij link.
- Opioidy a umieralność pacjentów z bólem nienowotworowym
Pamiętaj, że Twój pacjent zmaga się nie tylko z chorobą, ale również z bólem. W przypadku szczególnie silnych dolegliwości stosujesz u niego leki opioidowe, które, jak dobrze wiesz, grożą uzależnieniem. Okazuje się, że nie tylko tym ‒ w najnowszym wydaniu prestiżowego czasopisma „JAMA” opublikowano wyniki badania oceniającego zależność pomiędzy stosowaniem długodziałających leków opioidowych w leczeniu bólu nienowotworowego a ryzykiem zgonu. W naszym artykule znajdziesz opis tej analizy i dowiesz się, jakie były jej wyniki.
Sprawdź wyniki badania tutaj.
More from Doniesienia
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Video wiadomości na telefon sposobem na poprawę jakości obsługi pacjenta
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs w którym placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą pozyskać finansowanie na podniesienie jakości opieki zdrowotnej swoich pacjentów. …