Celem badania była ocena bezpieczeństwa i skuteczności stosowania trombektomii jako metody leczenia udaru mózgu.
Wyniki publikacji ukazały się na łamach The New England Journal of Medicine. W ciagu 2 lat obserwacji w czterech ośrodkach w Katalonii w Hiszpanii, losowo przypisano 206 pacjentów, którzy mogli być leczeni w ciągu 8 godzin od początku objawów udaru mózgu do grup otrzymujących dożylne podanie alteplazy i założenie stentu Solitaire oraz grupy otrzymującej standardową terapię w przypadku udaru mózgu. Wszyscy pacjenci mieli potwierdzone zwężenie światła naczynia przedniej części koła tętniczego mózgu, a także brak dużych zmian niedokrwiennych w neuroobrazowaniu. U wszystkich pacjentów użycie alteplazy albo nie spowodowało rewaskularyzacji albo było przeciwwskazane. Pierwszorzędowym punktem końcowym był stopień niepełnosprawności mierzony przy użyciu zmodyfikowanej skali Rankina, gdzie 0 to brak objawów a 6 to śmierć. Pomimo że, planowano zbadać 690 pacjentów, rekrutacja została wcześniej przerwana po tym jak uzyskano raporty z innych ośrodków, potwierdzające skuteczność trombektomii.
Trombektomia zredukowała ryzyko ciężkiej niepełnosprawności wg skali Rankina (skorygowany iloraz szans dla poprawy o 1 punkt; AOR 1.7, 95 proc. CI 1.05-2.8) i doprowadziła do znacznej poprawy niezależności funkcjonalnej ( wynik od 0 do 2) w 90 dniu (43.7 proc. vs 28.2 proc.; AOR 2.1, 95 proc CI 1.1-4). Ryzyko objawowego krwotoku wewnątrzmózgowego w 90 dniu było na poziomie 1.9 proc. dla trombektomii i grupy kontrolnej (p=1.00), natomiast ryzyko śmierci wynosiło odpowiednio 18.4 proc i 15.5 proc. (p=0.60). Wyniki wskazują, że tylko 8 pacjentów, którzy spełniali kryteria włączenia do badania było leczonych poza ośrodkami biorącymi udział w badaniu.
Wsród pacjentów z udarem w obrębie unczynienia przedniej części koła tętniczego mózgu, którzy byli leczeni w ciągu 8 godzin od początku objawów za pomocą trombektomii i stentu zredukowano znacząco ciężkość niepełnosprawności i zwiększono stopień niezależności w funkcjonowaniu.
http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1503780
More from Publikacje
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Polityka rolna winna otyłości?
Zła dieta- bogatokaloryczna, zawierająca dużą ilość tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych i soli jest wiodącym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób metabolicznych i …
Prewencja kardiotoksycznego efektu trastuzumabu
Na łamach "JAMA Oncology" ukazały się wyniki pierwszego randomizowanego badania dotyczącego zapobiegania kardiotoksycznego efektu trastuzumabu. W badaniu w latach 2007-2011 wzięło …