Telekardiologia jest metodą przydatną w publicznym oddziale ratunkowym. Mniejsza liczba niepotrzebnych hospitalizacji i krótsze opóźnienie w postawieniu diagnozy to korzyści płynące z zastosowania telemedycyny także w większych publicznych oddziałach ratunkowych. Telemonitoring ciśnienia tętniczego (BP) jest nową diagnostyczną metodą dostarczającą informacji o BP w domu. System monitoringu jest bardziej czuły niż domowy pomiar ciśnienia tętniczego w zakresie wykrywania wczesnych zmian BP podczas leczenia.
Tkankowa echokardiografia dopplerowska poprawia skuteczność wykrywania mas wewnątrzsercowych i pozwala poprawnie zdefiniować ich morfologię i położenie. Charakterystyka morfologiczna wegetacji, guzów i zakrzepów jest pomocna w przewidywaniu incydentów zatorowych i może wpływać na decyzję o podjęciu wczesnego zabiegu operacyjnego. Echokardiografia kontrastowa dostarcza dodatkowych korzyści i jest pomocnym narzędziem diagnostycznym w ocenie guzów serca i zakrzepów.
Ocena perfuzji mięśnia sercowego dzięki wykorzystaniu echokardiografii kontrastowej połączonej z obciążeniowym testem dobutaminowo-atropinowym daje obiecujące rezultaty w polepszaniu diagnostycznej dokładności tradycyjnej echokardiografii obciążeniowej. Uznano, że jest to nadzwyczaj bezpieczna metoda, co wykazano w 5450 badaniach, gdzie nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych czy zawałów serca, podczas gdy poważne niekorzystne incydenty sercowo-naczyniowe wymagające hospitalizacji były bardzo rzadkie.
Obrazowanie serca za pomocą rezonansu magnetycznego jest nową metodą zyskującą coraz szersze zastosowanie w praktyce klinicznej a niekiedy metodą z wyboru w nieinwazyjnej diagnostyce obrazowej serca. CMR jest obecnie uznany za jeden z ważniejszych technik obrazowych w ocenie funkcji lewej komory, perfuzji mięśnia sercowego, rozmiaru strefy zawału i żywotności mięśnia serca. Może też służyć jako optymalna technika pozwalająca na przewidywanie możliwości powrotu funkcji ścian lewej komory po ostrym zawale mięśnia serca (AMI). Rozmiar strefy zawału podobnie jak obstrukcja małych naczyń są dobrymi wskaźnikami powrotu odcinkowej funkcji ścian lewej komory. U pacjentów z AMI po reperfuzji, sercowy rezonans magnetyczny (CMR) z kontrastem może być zastosowany do przewidywania znaczących niekorzystnych zdarzeń sercowych.
Podobną rolę odgrywa wielorzędowa tomografia komputerowa (MSCT) pozwalająca na ocenę struktur anatomicznych a także umożliwiająca wstępną ocenę funkcjonalną. MSCT jest nową techniką, która pozwala na nieinwazyjną ocenę choroby niedokrwiennej serca dzięki dokładnej wizualizacji procesu miażdżycowego. Udowodniono również przydatność zastosowania fluoro-deoksy-glukozy pochłoniętej przez duże naczynia przed badaniem PET wspomaganym tomografią komputerową (CT) z programem naczyniowym u pacjentów z tętniakiem aorty piersiowej lub brzusznej która może dostarczyć informacji dotyczących oszacowania czynników ryzyka i możliwości terapii nieinwazyjnej.
1. Magnetokardiogram ( MCG)
To metoda oceny wydłużonego odstępu QT bez użycia elektrod skórnych. Przetestowano przydatność microMCG na myszach i szczurach używając nadprzewodzącej interferometrii kwantowej (SQUID) na pojedynczym silikonowym chipie. Indukowane kwinidyną wydłużenie odstępu QT było skutecznie mierzone dzięki MCG. Nowo rozwinięta metoda microMCG u małych zwierząt pozwoliła na zmierzenie wydłużenia odstępu QT w ms indukowanego lekami.
2. Internet i telemedycyna
* Zastosowanie wysokiej jakości metody osłuchiwania serca i płuc za pomocą internetowego przenośnego domowego sprzętu teleopieki (W-HLA- Web-based heart and lung auscultation) monitorującego niewydolność serca pozwalającego także na ocenę takich parametrów jak: EKG, BP, pulsoksymetria nie jest rutynowym postępowaniem z powodu braku odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. W-HLA składa się z przenośnego telemonitora z zapisem EKG, BP i pulsoksymetrią, wyposażonego w zmodyfikowany elektroniczny stetoskop. Sygnał audio jest transmitowany przez Internet dzięki łączu ADSL z przenośnej stacji do osobistego komputera obserwatora a stetoskop jest umieszczany w topograficznych okolicach pod kamerą internetową. Badanie to dostarczyło informacji o wysokiej zgodności badania osłuchowego w wersji tradycyjnej z badaną wersją internetową. Dlatego też jest to obiecująca metoda u pacjentów z niewydolnością serca.
3. Echokardiografia
* ANGIOCARE to nowa metoda trójwymiarowej (3D) rekonstrukcji wieńcowej z użyciem wewnątrzwieńcowej ultrasondy (ICUS). ANGIOCARE pozwala na symulację wewnątrzwieńcowego przepływu krwi. Trójwymiarowa wizualizacja pozwala na opisanie przez operatora rozmieszczenia blaszek miażdżycowych.
* Automatyczna metoda pomiaru stopnia skręcenia lewej komory będącego rezultatem przeciwległej rotacji podstawy i koniuszka serca jest czułym markerem funkcji lewej komory. Analiza dwuwymiarowego obrazu metodą śledzenia przemieszczania pojedynczych elementów struktury ścian serca w kolejnych klatkach obrazu echokardiograficznego pozwala na ocenę odkształcenia mięśnia lewej komory poprzez porównanie rotacji segmentów podstawnego i koniuszkowego.
* Ultrasonografia wewnątrzwieńcowa jest obecnie standardową metodą wizualizacji blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych.
* Połączenie echokardiografii kontrastowej z echokardiografią obciążeniową z dobutaminą-atropiną (S-C-Echo- Stress-Contrast Echocardiography) daje obiecujące wyniki w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca (CAD). Jednakże badania pokazują, że u pacjentów z cukrzycą (DM) posiada gorszą wartość prognostyczną w porównaniu z pacjentami bez DM, a wytłumaczeniem tego faktu mogą być zaburzenia mikrokrążenia towarzyszące DM.
* Interleukina-6 (IL-6) pośredniczy w reperfuzji niedokrwionego mięśnia sercowego i jej poziom jest podwyższony w niedokrwieniu mięśnia sercowego wywołanego w dobutaminowej obciążeniowej echokardiografii (DSE). Wzrost poziomu IL-6 jest związany z podwyższoną częstością zdarzeń sercowo-naczyniowych. IL-6 mierzona w szczytowej fazie DSE przyczynia się do oceny ryzyka u pacjentów z przewlekłą CAD.
* Echokardiografia po ablacji prądem o częstotliwości radiowej jest standardową procedurą stosowaną w wielu ośrodkach w celu wykluczenia wysięku w osierdziu. Występowanie komplikacji związanych bezpośrednio z tą procedurą jest bliskie zeru.
* Metoda dosercowej iniekcji autologicznych jednojądrzastych komórek szpiku u pacjentów z przebytym MI i poważną dysfunkcją lewej komory została zaproponowana jako nowa strategia leczenia dla pacjentów z CAD. Jest to metoda bezpieczna i związana ze zmniejszeniem objawów niewydolności serca a także poprawiająca funkcję lewej komory.
4. Rezonans magnetyczny
* Jedno z badań analizowało zależność między uniesieniem odcinka ST i perfuzją mięśnia sercowego ocenianą na podstawie CMRu pacjentów po pierwotnej przezskórnej interwencji (PCI). Potwierdzono związek pomiędzy uniesieniem odcinka ST i uszkodzeniem małych naczyń u pacjentów z zawałem z uniesieniem odcinka ST po pomyślnej pierwotnej PCI. Ponadto wykazano że CMR jest bardziej skuteczną metodą w ocenie uszkodzenia mięśnia sercowego w porównaniu z analizą EKG.
* CMR może precyzyjnie określać żywotność mięśnia sercowego po przebytym MI.
* Sercowy rezonans magnetyczny z kontrastem (Ce-CMR) został uznany za użyteczny w ocenie żywotności mięśnia sercowego u pacjentów z kardiomiopatią niedokrwienną. Liczba żywotnych segmentów określana przez Ce-CMR jest silnym czynnikiem ryzyka śmierci sercowej u pacjentów z kardiomiopatią niedokrwienną.
* CMR obciążeniowy jest używany do diagnostyki CAD. CMR z dipirydamolem pozwala na obszerną ocenę parametrów sercowych. Deficyt perfuzji jest najbardziej użytecznym parametrem wskazującym na CAD i pozwalającym na dokładne wykrycie choroby wielonaczyniowej i lokalizację zmian wieńcowych.
5. Tomografia komputerowa
* Ostatnio, wielorzędowa tomografia komputerowa (MSCT) okazała się metodą o bardzo wysokiej czułości w porównaniu z angiografią. MSCT naczyń wieńcowych pozwala na bezpieczne wykluczenie CAD ze względu na mniejszą inwazyjność.
* 64- rzędowa CT dostarcza nieinwazyjnej oceny nie tylko naczyń wieńcowych lecz także morfologii zastawek i lewej komory. Pacjenci ze stenozą aortalną mają wyższe ryzyko rozwinięcia choroby naczyń wieńcowych. Zastosowanie 64- rzędowej CT pozwala na skuteczną nieinwazyjną i jednoczesną ocenę zastawki aortalnej i zwężeń tętnic wieńcowych.
* 5-10% pacjentów z AMI nie ma manifestacji CAD w angiografii wieńcowej (CA). MSCT może wykazać obecność nawet niewielkich zmian w naczyniach wieńcowych i określić ich skład. MSCT w porównaniu z obrazowaniem w CA ujawnia blaszki miażdżycowe nawet w nieistotnych zwężeniach naczyń.
European Society of Cardiology Congress 2007 Vienna-Austria, 1-5 September 2007
http://www.escardio.org/congresses/esc_congress/esc2007/
More from Publikacje
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Polityka rolna winna otyłości?
Zła dieta- bogatokaloryczna, zawierająca dużą ilość tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych i soli jest wiodącym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób metabolicznych i …
Prewencja kardiotoksycznego efektu trastuzumabu
Na łamach "JAMA Oncology" ukazały się wyniki pierwszego randomizowanego badania dotyczącego zapobiegania kardiotoksycznego efektu trastuzumabu. W badaniu w latach 2007-2011 wzięło …