Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy wnioski odnośnie do preferowanej tematyki. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pięciu najczęściej czytanych artykułów, które mogłeś ominąć.
- Aktywność młodych osób a ryzyko sercowo-naczyniowe w przyszłości
Wskaźnik CRF, czyli wydolności krążeniowo-oddechowej, to niezwykle istotna wartość prognostyczna w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego u wielu pacjentów, a szczególnie u osób starszych. Amerykańscy badacze ocenili zależność wydolności fizycznej młodych ludzi z późniejszym długoterminowym rozwojem ryzyka chorób układu krążenia. Wyniki tego badania (CARDIA) opublikowano w najnowszym wydaniu „JAMA Internal Medicine”. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy omówienie tej analizy, abyś mógł odnieść jej wyniki do swoich pacjentów.
Dowiedz się więcej o badaniu klikając link.
- Rozszerzono wskazania do transplantacji serca
Międzynarodowe Towarzystwo Transplantacji Serca i Płuc (ISHLT) opublikowało nowe wytyczne dotyczące przeszczepu serca. Wskazania do tej procedury zostały istotnie rozszerzone w porównaniu do wytycznych z 2006 r. Rekomendacje zostały opublikowane na łamach „Journal of Heart and Lung Transplantation”. Z naszego artykułu dowiesz się, co się zmieniło i dlaczego oraz na co naukowcy zwrócili szczególną uwagę.
Przeczytaj całość tutaj.
- Prawa lekarza: 5 pytań o świadczenia zdrowotne z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii
Nasz ekspert prawnik Radosław Tymiński rozwiał pięć najczęstszych wątpliwości dotyczących anestezjologii. Z naszego artykułu dowiesz się m.in., co oznacza sformułowanie, że lekarz dokonujący znieczulenia musi znajdować się „w bezpośredniej bliskości pacjenta” przez cały czas trwania znieczulenia oraz czy wszystkie badania dodatkowe, niezbędne do zakwalifikowania pacjenta do znieczulenia, powinien zlecać lekarz prowadzący.
Przeczytaj porady naszego eksperta tutaj.
- Objawy dławicowe wciąż niedoceniane przez lekarzy
W czasopiśmie „Circulation” opublikowano wyniki wieloośrodkowego badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych, którego autorzy założyli hipotezę, że zmniejszone rozpoznawanie przez lekarzy objawów dławicowych u pacjentów wiąże się z mniejszym nasileniem leczenia. Dławica piersiowa często daje niewielkie objawy, ale może mieć znaczny niekorzystny wpływ na jakość życia pacjentów, jednak lekarze często nie decydują się na intensyfikację działań. Sprawdź, jakie może mieć to konsekwencje i jakie były efekty analiz naukowców.
Sprawdź tutaj.
- Życie po TIA – czekając na wyrok?
Badania przeprowadzone w latach 1997‒2003 wykazały, że pacjenci po przebytym epizodzie niedokrwienia mózgowego mają istotnie podwyższone ryzyko wystąpienia udaru mózgu w czasie kolejnych trzech miesięcy po zdarzeniu. W prestiżowym czasopiśmie „New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki analiz mających ocenić aktualne zagrożenie, jakie powoduje Transient Ichemic Attack. Czy sytuacja nadal jest aż tak zła?
Sprawdź klikając link.
More from Publikacje
Polityka rolna winna otyłości?
Zła dieta- bogatokaloryczna, zawierająca dużą ilość tłuszczów nasyconych, węglowodanów prostych i soli jest wiodącym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób metabolicznych i …
Prewencja kardiotoksycznego efektu trastuzumabu
Na łamach "JAMA Oncology" ukazały się wyniki pierwszego randomizowanego badania dotyczącego zapobiegania kardiotoksycznego efektu trastuzumabu. W badaniu w latach 2007-2011 wzięło …
Genetyczne ryzyko choroby wieńcowej
Wiadomo, że istnieje kilka sekwencji genów, które oddziałują na poziomy cholesterolu HDL (ang. non–high-density lipoprotein) w surowicy, a tym samym …